7 vende që duhen vizituar në Kosovë
1. NOVOBĖRDA

Novobėrda ėshtė njė ndėr vendet mė tė rėndėsishtme tė historisė mesjetare nė Kosovė. Nė kėtė qytet kanė jetuar mbi 50 mijė banorė dhe kėtė popullatė e kanė pėrbėrė monatorėt sakson, otomanėt, kozakėt, shqiptarėt, sllavėt dhe shumė popuj tė tjerė qė janė sjellur nė kėtė vend pėr tė shfrytėzuar minierat e argjendit. Nė mesjetė ajo ishte njė metropol qė ka ofruar vende pune pėr njerė shumė tė kualifikuar nė zejen e nxjerrjes dhe pėrpunimit tė argjendit.


Shkruani komentin tuaj!
 Galeritë e fundit të kësaj Kategorie
Galeri të rastësishme