Jeta brenda mureve të qyteteve më të fortifikuara në botë
Dubrovniku, Kroaci - I bekuar me vendndodhjen buzė detit dhe aksesin e lehtė nė aeroport, qyteti mesdhetar i Dubrovnikut ėshtė bėrė edhe mė i famshėm nė vitet e fundit pas pėrfshirjes nė serialin televiziv Game of thrones. Muret mesjetare qė vazhdojnė pėr rreth dy kilometra nė Qytetin e Vjetėr datojnė nė shekullin e 16. Rrugėt vetėm pėr kėmbėsorėt kanė ndihmuar nė ruajtjen e atmosferės historike. Fluksi i turistėve tė nxitur nga Hollivudi, sipas banores Maja Miloviēiē, ka shtyrė shumė vendas t’i japin shtėpitė e tyre me qira te vizitorėt.

“Fėmijėt qė rriten nė Qytetin e Vjetėr kanė respekt pėr historinė dhe monumentet. Qyteti i mėson atyre ē’ėshtė e bukura dhe harmonia nė arkitekturė, gjė qė ėshtė e ardhmja e kėtij qyteti dhe brezave tė tjerė”, thotė ajo.

Muret po ashtu ofrojnė njė ndjesi komuniteti. “Shumė familje tė reja me fėmijė kthehen kėtu, sepse i duket mė e sigurt dhe mė miqėsore pėr fėmijėt e tyre dhe rreziqet qė mund t’u kanosen atyre”, shton Miloviēiē.

Dem Kurtaj (foto nr. 1)
e Enjte 3 Shtator 2015, Ora 11:51
Nuk do te doja me shume ne jeten time , perveq ta kisha mundesin te jetoja 2 vite ne kete vend te bukur perrallor, duke shikuar dhe shijuar detin te shoqeruar me ajrin me te paster ne bote.
Shkruani komentin tuaj!
 Galeritë e fundit të kësaj Kategorie
Galeri të rastësishme